رسومات عروسیمون
ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ اسفند ،۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

خب واسه خواستگاری که دنی جون توضیح دادن.ماها معمولا" بحث مهریه نداریم!و واسه همه فامیل یک نرخ تعیین شده واسه خود من هم ١٩ سکه بهار آزادیه همین.البته اگه دوماد غریبه باشه  نرخ بالاتر میره!

در قبال کمی مهریه پس جهزیه هم نداریم و اگر دوست داشته باشی میتونی بخری ولی وظیفه پسره که وسایل خونه رو بخره و خونه و ماشین و غیره.. که باز هم اینجوری نیستش که وسایل حتما" باید کامل باشه و همه بیان نگاه کنند خیلی از وسایل بعد از عروسی تکمیل میشه و به عنوان هدیه فامیلهای عروس و دوماد میدن بهشون.

این رسم رو هم نداریم که شاباشها رو اعلام کنیم!آی از طرف  عمو دوماد انقدر از طرف خاله عروس اونقدر !بعد از عروسی بهشون میدن .این هم به نظر من خوب نیست خب بنده خدا یکی کمتر داره حالا باید اون بالا جلوهمه آبروش بره!

قدیم قدیما وقتی یک دختر میخواسته عروس بشه تا ٢ ماه به خودش میرسیده و خودشو خوشکل میکرده تازه دوماد هم نباید میدیدتش .یکی از راههای زیباییشون هم این بوده که یک نوع زردچوبه رو به کل بدن میمالوندن!این زرد چوبه که هنوز هم هندیها ازش استفاده میکنن باعث نرمی ,شفافیت و روشنی پوست میشده!

روز آخر که دیگه شبش عروس میره تو حجله و جشن عروسیه عروس رو میبرن حموم و یکی از فامیلهای عروس اونو کیسه میکشه.تو فاصله ای که عروس خانم تو حمومند یا ارکست میارن یا با ضبط و اینا همه میرقصند با همون چادر رنگیهای خوشکل بندری در دو ردیف همه مرتب وایمیسن .عروس خانم لباس سبز میکنن تنش و چادر باز بندری کار شده به رنگ سبز میندازن روش که قیافش رو کسی نبینه .قبلنا که ابرو بر نمیداشتن هی همه به زور میخواستن ببینن قیافش چقدر عوض شده ولی جدیدا" که همه از ١۴ سالگی ابروهاشون نخه کسی اصراری به دیدنشون نداره! خلاصه بعد از مراسم رقص عروس خانم میره آرایشگاه و مردم همچنان خونه مادر عروسند و واسه ناهار هم میمونند.

تا ١۵ یا ٢٠ سال پیش عروسیها ٣ شب بود ولی الان ٢ شبه معمولا" .شب اول که عروس روش چادر نازک سبز رنگ بود و کسی نمیدیتش ,شب حنابندون که باز رسم هندیا رو اجرا میکنند و حنا رو مثل هندیها میزارند .کسایی که دبی اومدن حتما" میدونن چه جور حنایی رو دارم میگم.همچنین واسه شب حنا بندون یک چیز مخصوصی باید درست کنند که عروس روش بشینه مثل تشک و یک متکای بزرگ واسه من تقریبا"١ ملیون در اومده.روش کار میکنن با دست ایشالله واسه عروسیم عکسش رو میزارم.همچنین سینی حنا بندون که اونم کلی خرج داره.

و شب آخر.شب حنابندون خرج با خانواده عروسه که شام هم باید بده.شب آخر خرج با خانواده دوماده.عروس تنها میاد تو اگه هم با دوماد اومد باز دوباره دوماد باید با رسم و رسومات بیاد.مردهای بزرگ فامیل دوماد رو میارن و یکی از مردها که تو خانواده ما این وظیفه عموی بابام هست معمولا" میاد و ٣ بار سر عروس و دوماد رو میزنن به همدیگه !بعد از اینکه عروس رفت حجله باز مردم باید برقصند!و تا صبح یک حلوای مخصوص رو درست میکنند و صبح صبحانه مفصل میزارند و مردم هم حالشو میبرند این صبحونه اونی نیست که شما هر روز میخورینا اووو کلی مفصله چند نوع نون محلی چند نوع تخم مرغ یه چیزیی که نمیدونم چی بهش میگین و و و نیشخند

 خب دیگه همین شما اومدی عروسیمون باید از یک ماه ورزش کنی که تو اون چند روز که همش باید برقصی صبح و ظهر و شب اونم نه رقص آروم بلکه بندری,خسته نشین و بدنتون درد نگیره!چشمک